Zdravá dieta

Pro mnoho lidí je správná strava synonymem zdravé výživy. Nejčastěji je to bohužel spojeno s mnoha obětmi a odpíráním si různých požitků. Zdravé jídlo je navíc spojeno s jídlem bez chuti, ošklivě vypadající na talíři se špatným zápachem. Mnoho lidí si zdravé jídlo spojuje se starými školními jídelnami, což nebyl moc příjemný zážitek.

Jak vidíte, kolem správné výživy koluje mnoho mýtů. Nemají nic společného s realitou, ale přesto účinně odrazují mnoho lidí od změny jídelníčku. Přitom zdravé stravování může být chutné i esteticky příjemné a krásně vonět. Toho všeho lze dosáhnout bez velkého úsilí.

V současné době na internetu najdete blogy, kde se krok za krokem radí, jak udělat zdravý a chutný pokrm, který potěší členy domácnosti i hosty. Bohužel takové stránky stále nejsou příliš oblíbené. Je však možné dospět k tomu, že zájem o zdravé stravování pomalu roste. Tato změna je malá, ale v tématu se „něco pohnulo“. To znamená, že snad za pár let bude zdravé stravování spojeno v pozitivním smyslu.

Recept na zdravé sušenky

Zdravé stravování je tou správnou volbou. Pro některé se to však ukazuje jako bolestivá volba, protože zahrnuje vzdát se pojídání sladkostí. Pamatujte však, že byste se neměli příliš umrtvovat, protože život máte jen jeden. Můžete jíst zdravě, aniž byste se vzdali sladkostí. Vyplatí se však vyměnit ty z obchodu za ty domácí.

Pak si můžete být jisti, že tyto sladkosti obsahují pouze hodnotné ingredience. Příkladem jsou jednoduché a výživné sušenky z ovesných vloček s kousky hořké čokolády. Na přípravu jedné porce byste měli mít zásobu 1,5 hrnku ovesných vloček a stejné množství celozrnné mouky. 1 lžička jedlé sody, ½ šálku hnědého cukru, 2 vejce, ½ šálku rozpuštěného kokosového oleje a tyčinka nakrájené hořké čokolády.

Poté všechny ingredience důkladně promícháme a na předem připravenou formu dáme část těsta o velikosti vlašského ořechu. Posledním krokem je vložení do trouby předehřáté na 160 stupňů. Asi po 15 minutách je můžete vyndat a vychutnat si chuť zdravých a zdravých svačin.

Zdravé stravování na pracovišti

Mnoho lidí říká, že udržet zdravou a vyváženou stravu, když máte rodinu, práci, domov a psa na hlavě, je naprosto nemožné. To je samozřejmě mylná představa. Pro ty, kteří nechtějí nic těžkého – jak říká staré přísloví. Existuje mnoho způsobů, jak udržet zdravou stravu, a to i na pracovišti, kde nemáte přístup do vlastní kuchyně a přestávky na jídlo jsou velmi krátké. Jak se tedy v práci stravovat zdravě a chutně?

Nejprve zapomeňte na „telefonické jídlo“. Proč? Cateringové společnosti často nabízejí špatně vyvážená a nezdravá jídla. Den předem si do práce přineste domácí jídlo. Pokud vás nebaví trávit čas jejich přípravou navíc, můžete si uvařit více porcí večeře, vložit do „obědboxu“ a vzít s sebou druhý den do práce. Vyplatí se také nosit s sebou zdravé svačiny, které vám pomohou přežít čas mezi jídly. Může to být sušené ovoce nebo ořechy.