Zdraví na talíři

O zdraví se vyplatí pečovat na různých frontách. Nejen zajištěním správného odpočinku nebo provozováním pohybových aktivit. Abyste si mohli užívat zdraví, musíte se také vyhýbat stimulantům a dbát na snížení dopadu stresu. Energii pro všechny tyto úkoly zajistí dodávka vhodného paliva. Strava a výživa jsou základem zdravého a spokojeného života.

Nejčastěji hovoříme o dietách spočívajících v omezení určité skupiny či skupin produktů. Skutečně zdravá strava však nemusí být omezující. Nemusíte každý den počítat kalorie, abyste zůstali štíhlí a fit. Samozřejmě je dobré se vyhýbat produktům, jako jsou sladkosti a vysoce zpracované potraviny. Stejně důležité je však zaměřit pozornost na to, co skončí na talíři během následujících jídel.

Základem každého z nich by měla být zelenina, vyplatí se sáhnout i po čerstvém ovoci. Omezování sacharidů a tuků není dobrý nápad. Měli byste však hledat zdravější odrůdy a formy.

Exotické ovoce jako zdroj zdraví

Exotické ovoce dodává tělu mnoho cenných živin. Melouny jsou zvláště cenné ovoce. Po těchto plodech by měli sáhnout lidé s kardiovaskulárním onemocněním, pravidelně konzumovaný meloun hraje významnou roli v prevenci infarktu. Meloun je také diuretikum, takže pomáhá ledvinám při čištění těla od toxinů.

Mango je také velmi cenné ovoce. Je velmi bohatým zdrojem draslíku, sodíku, vlákniny a bílkovin. Má velmi málo kalorií, zlepšuje metabolismus.

Mezi exotické ovoce bohaté na vitamín C patří kiwi palma. Jak víte, vitamín C zlepšuje obranyschopnost organismu. Bohatým zdrojem tohoto vitamínu jsou také pomeranče a citrony. Citron nejen posiluje obranyschopnost organismu, ale také obnovuje acidobazickou rovnováhu v těle.

Avokádo zase obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin a banány zase velmi velké množství draslíku. Tyto plody ovlivňují správnou hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Čeho se vyvarovat

Zdraví je dáno většině lidí. Velká část z nich si bohužel neuvědomuje, že její udržení vyžaduje z jejich strany úsilí. Není to jen o výběru toho, co je zdravé, jídla a pohybu. Neméně důležité je vědomé vyhýbání se všem faktorům, které jsou zdraví škodlivé.

Jedním z hlavních nepřátel moderního člověka je stres. Zcela nikdo to nemůže odstranit ze svého života. Co však můžete udělat, je hledat ty nejlepší individuální způsoby, jak s tím bojovat. Je důležité systematicky relaxovat, protože se tak tělo připravuje na stresovou situaci.

Dalším škodlivým faktorem jsou stimulanty. Zatímco alkohol může v malé míře a především v malém množství pomoci, pozitivní vliv cigaret na zdraví se už asi nenajde. Proto je nejlepší se jim za každou cenu vyhnout. To platí i pro takzvané pasivní kouření, tedy pobyt ve společnosti lidí, kteří kouří v uzavřených prostorách.