Rajčatová dieta – jaká je role rajčat ve zdravé výživě?

Dnes existuje obrovský výběr zdravých a přírodních potravinových produktů. Vyplatí se po nich sáhnout co nejčastěji, protože jsou výborným způsobem, jak zlepšit fungování těla. Vyplatí se vybírat potraviny co nejméně zpracované, protože tělo lépe vyživí a zajistí delší pocit plnosti, což zabrání častému mlsání. Mezi zdravými produkty si pozornost zaslouží ty, které obsahují antioxidanty. Tyto sloučeniny chrání tělo před mnoha nemocemi, zlepšují také stav pokožky a pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Lze je nalézt mimo jiné v zelené zelenině, černé kávě a ořeších. Kakao obsahuje velké množství antioxidantů. Při péči o své zdraví se vyplatí zařadit je do svého jídelníčku. Jak pití nápoje, tak konzumace tmavé čokolády mají mnoho zdravotních výhod. Kakao v sobě kromě antioxidantů ukrývá mnoho dalších ingrediencí, které by neměly chybět v žádném plnohodnotném jídelníčku. Kromě mnoha vitamínů mezi ně patří například minerální látky jako hořčík a železo a také nenasycené mastné kyseliny.

Protože rajčata jsou známá svými cennými vlastnostmi, odborníci na výživu přišli s myšlenkou hubnoucí diety založené na nich. To není špatný nápad, protože rajčata jsou opravdu zdravá a také udržují vaše tělo hydratované. Jsou velmi nízkokalorické a díky vysokému obsahu vlákniny dodají našemu tělu poměrně rychle pocit sytosti. Je to také perfektní řešení pro vás, pokud hledáte chutný a snadno dodržitelný jídelníček.

Rajčatová dieta by měla trvat asi 10 dní a je určena především pro lidi, kteří hubnou. Nedoporučuje se však lidem s onemocněním ledvin a těm, kteří bojují s nízkým krevním tlakem. Tato dieta samozřejmě není jen o pojídání rajčat. Měli bychom jich však jíst hodně syrové. Zbývající produkty (a téměř všechny jsou k dispozici) by se měly jíst v minimálních množstvích, zatímco rajčata lze jíst libovolně. Nesmíme zapomínat ani na tekutiny – jako při každé dietě i při odrůdě rajčat by se mělo hodně pít.

Rajčata a dieta

Rajčata obsahují velmi velké množství cenných živin. Vyplatí se však zajistit, aby pocházely z ekologických plodin z Polska. Dovezené ze zahraničí mohou pocházet z plodin, které bohužel nejsou. Taková rajčata tedy obsahují řadu škodlivých látek.

Vraťme se však k tématu – proč jsou rajčata tak cenná? Proslulé jsou mimo jiné tím, že snižují krevní tlak. Kromě toho jsou jedním ze základních zdrojů draslíku. Konzumace rajčat minimalizuje riziko vzniku onemocnění vysokého krevního tlaku, mrtvice a aterosklerózy.

Navíc díky rajčatům můžeme regulovat vodní rovnováhu v těle a posilovat stav pokožky (rajčata v sobě mají i velké množství vitamínu A). Nedávné studie také uvádějí, že rajčata mohou snížit riziko rakoviny. Nečekejme tedy a sáhněme po rajčatech co nejčastěji, zvláště v létě, kdy jsou běžně dostupná. Vybíráme jídla s rajčaty, ve kterých jsou syrová, například saláty.

S rajčatovou dietou musíte také cvičit

Existují lidé, kteří jsou skutečnými mistry v hledání výmluv, a také důvodů, proč necvičit. Často namítají, že fyzická aktivita je drahá záležitost: vyžaduje nákup vhodného tréninkového náčiní nebo členství v posilovně, což není vůbec levná záležitost.

Mezitím se ukazuje, že na pár metrech čtverečních vlastního pokoje můžete cvičit bez drahých doplňků. Cvičení stačí třikrát týdně a nemusí jít o složité kombinace. Nejjednodušší jsou oblíbené a známé rompky a push-upky. Zajímavým a efektivním cvičením je také horizontální lezení.

Vyrábí se v pozici push-up, s rukama na šířku ramen a nohama u sebe. Stejně jako u kliků by vaše tělo mělo tvořit přímku od hlavy ke kotníkům. V této poloze je pravé koleno přitaženo k hrudníku. Stejný pohyb opakujeme i s druhou nohou. Nejdůležitější je držet boky na stejné úrovni. Zacvičit si můžete i prkno, které je již nějakou dobu velmi oblíbené.