Pravidlo 10 000 kroků denně. Kolik kroků uděláte?
Každý člověk by měl denně ujít asi deset tisíc kroků. Existuje pravidlo, které říká, že nejlepší počet kroků je nejlepší pro vaše zdraví. Každý by si měl položit otázku, kolik kroků za den ujde. Mnoho lidí nevydělá ani tisícovku. Doba, ve které žijeme, tomu nahrává.
Snadná možnost vlastnictví automobilu znamená, že většina z nás tento dopravní prostředek využívá k přesunu i na ty nejkratší vzdálenosti. Chůze je dobrá pro správné fungování vašeho srdce. Jedná se o nejjednodušší fyzickou námahu, kterou si každý může dovolit. Chůze vám může pomoci v boji s onemocněním, jako je vysoký krevní tlak.
Takovou jednoduchou snahou můžete také snížit cholesterol. Každý by si měl udělat vlastní svědomí, kolik kroků za den ujde. V této věci stojí za to zavést změnu ve svém životě, nejlépe okamžitě. Každý další krok během dne znamená, že do krevního řečiště se pumpuje více kyslíku. Možná tedy stojí za to najít si půlhodinku denně na pohodovou procházku.
Mírné cvičení – pro srdce a oběhový systém
Jakákoli fyzická aktivita je zdravá. Není co ošidit, ale bez fyzické námahy nelze dlouhodobě zdravě fungovat. Jde o fyzické i duševní zdraví. Fyzická námaha ovlivňuje oba. Pravidelné, ale mírné cvičení je velmi důležité pro srdce a oběhový systém.
Může to být plavání v bazénu, intenzivnější chůze nebo jízda na kole. Fitness mluví o aerobním a kardio cvičení. Obojí srdce velmi potřebuje. Oběhový systém, který zásobuje tělo kyslíkem, to dělá intenzivněji při aerobním cvičení. Lepší okysličení srdce je hlavní výhodou fyzické námahy.
Nemusíme totiž volit silové úsilí, při kterém svaly tvrdě pracují. Při chůzi nebo běhu je mnohem důležitější práce srdce než práce svalů. Ale svaly by nefungovaly správně, kdyby nebylo srdce a oběhového systému. Musíte se starat o své srdce, protože to je to nejdůležitější, co máme. Každodenní fyzická aktivita ji učiní zdravější a silnější.
Makrobiotická strava – o co jde?
V dietetice v současnosti rozlišujeme několik stovek různých diet, ale mluvíme pouze o systematizovaných a pojmenovaných. Mnohé z nich se dnes již nepoužívají, protože byly nahrazeny novějšími a vylepšenými. Některé diety jsou velmi zajímavé a jejich provoz je dokonce specializovaný.
Takovou dietou je strava makrobiotická. Jde o typickou hubnoucí dietu, jejímž nutričním základem jsou neupravená obilná zrna a konkrétně jídla z nich připravovaná. Pokrmy by proto měly být připravovány se zrny pšenice, žita nebo ovsa. Je těžké mluvit o nějakých zvláštních chuťových vlastnostech, ale na internetu najdete mnoho receptů na zajímavá jídla připravená na základě takových přísad.
Makrobiotická strava je plná vitamínů, ale celá je o vláknině, která je pro udržení štíhlé linie velmi důležitá. Tento typ jídla vám samozřejmě musí chutnat, takže to není dieta pro každého. Makrobiotická strava je jednou z nejméně oblíbených diet, jejíž hubnoucí účinky nejsou nijak ohromující.