Spalovače tuků: stojí to za to?
Každé léto jsme z televizních obrazovek a počítačů bombardováni úžasnými léky na hubnutí. Suplementy, které mají za cíl spalovat tuk, lze obecně rozdělit do dvou skupin. První z nich je termogenika, která zvyšuje teplotu našeho těla, zrychluje srdce a metabolismus a zároveň potlačuje chuť k jídlu.
Nejběžnějšími složkami takových léků jsou kofein, kapsaicin, efedrin, oktopamin, B-PEA. Do druhé skupiny patří doplňky s lipolytickým účinkem, tedy omezující vstřebávání tuku a hromadění tukové tkáně. Jsou to především: L-karnitin, vláknina, inulin, chrom, extrakt z ananasu, červený nebo zelený čaj, zelená káva, CLA, yerba maté nebo čaj Pu-Erh. Termogenika jsou látky, které při neopatrném použití mohou více uškodit než pomoci.
O něco bezpečnější jsou lipolytické přípravky. Nejčastější složkou je L-karnitin, ale neexistuje jednoznačný vědecký výzkum, který by potvrzoval jeho vysokou účinnost. Vždy je lepší používat přírodní spalovače, jako je zelený čaj nebo pikantní koření.
Magických pět porcí
Stokrát jsme z úst výživových poradců i z televizních reklam slyšeli, že bychom měli sníst pět porcí ovoce a zeleniny denně. Méně se mluví o proporcích, a přesto se hrst borůvek nemůže rovnat pomelům. Ukazuje se, že jedna porce ovoce nebo zeleniny se rovná 80 až 100 gramům výrobku a 200 mililitrů čerstvě vymačkané šťávy nahradí porci.
Je však důležité obměňovat jídelníček, aby porce nebylo stále jablko nebo banán. Je dobré jíst pestrá a rozmanitá jídla. Pozor na sezónnost produktů: pokud je sezóna chřestu, využijte toho. Je také dobré volit častěji zeleninu než ovoce: neobsahují tak vysoké dávky cukru.
Mimo sezónu můžeme libovolně používat mražené potraviny. Jako u každého výživového trendu se nemůžete zbláznit. Nic se nestane, pokud v daný den z nějakého důvodu nesníme potřebnou dávku. Dietní doporučení jsou také různá: od tří až po devět porcí. Zelenina a ovoce jsou zdravé, ale nejsou jedinou podmínkou zdraví.
Ekologicky, tedy lokálně
Trh s dietami je velmi dynamický a otevřený novinkám. Tu a tam narazíme na módní diety: středomořská dieta, Dukanova dieta, South Beach dieta. Je pravda, že nežijeme v regionech, kde je taková výživa vhodná. Nejsme ani primitivové, abychom jedli jako paleo, ani nejsme pastýři, abychom si pochutnávali na výživě poustevníků.
Je čas skončit s těmito mody a uvědomit si, že je opravdu zdravé a ekologické jíst místní produkty, vhodné pro naši oblast. Exotické a neobvyklé produkty jsou velmi často nesmyslně drahé a za druhé po najetí stovek či tisíců kilometrů nemusí být nutně nejzdravější.
Zdá se, že našemu zdraví neuškodí, když místo goji použijeme aronie nebo borůvky a místo podezřelého olivového oleje lněný olej. Měli byste také podezřívat čerstvé jahody uprostřed zimy nebo dokonalý čerstvý květák na podzim. Nenechme se zbláznit dietní módou a exotickými přísadami!