Zdravý životní styl – pro každého

Nejoblíbenějším tématem poslední doby jsou různé diety a sporty. Někteří lidé si myslí, že tento životní styl je charakteristický pro lidi, kteří se mají dobře. To je však nesmysl, protože ke zdravému životu stačí touha a obsah peněženky není důležitý.

Mezi lidmi snažícími se o zdravý životní styl je velmi oblíbené začít den sklenicí vlažné vody (nejlépe převařené, ne minerálky) se šťávou z kousku citronu. Takový nápoj rozproudí látkovou výměnu, dobře pečuje i o močové cesty. Také je dobré dát si výživnou snídani, která je opravdu nejdůležitějším jídlem dne, protože vám má dodat energii na celý den.

Ostatní jídla by měla být také výživná, ale ne příliš tučná. O své tělo se vyplatí pečovat i zvnějšku prostřednictvím pravidelného fyzického cvičení. nezáleží na tom, zda se rozhodnete běhat, jezdit na kole nebo plavat – důležité je hýbat se alespoň třikrát týdně.

Každý může žít zdravě

Zdravé jídlo a fyzická aktivita jsou témata, která jsou často medializována. Mnoho lidí si ale myslí, že takový životní styl je určen pouze lidem, kteří jsou v mimořádně příznivé finanční situaci a člověk žijící pod celorepublikovým průměrem si to prostě nemůže dovolit.

To samozřejmě není pravda. Abyste mohli jíst zdravě, nezapomeňte se vyhnout typicky nezdravým svačinám, jako jsou hranolky, hranolky, sladkosti nebo velmi tučná jídla. Také je dobré vyřadit z jídelníčku sycené, slazené nápoje a nahradit je obyčejnou minerální vodou. Pokud jde o jídlo samotné – těstoviny oblíbené Poláky lze nahradit celozrnnými – stejně chutné a mnohem zdravější.

Je dobré začít vařit např. krémové polévky, které lze připravit z oblíbené a levné zeleniny, jako je mrkev, rajčata nebo hrášek. Mnoho lidí jistě potěší, že příprava takových polévek není časově náročná, takže ji zvládne i ten nejvytíženější člověk.

Dieta je klíčem ke zdraví

Každodenní jídla by měla být plná vitamínů a mikroprvků – to, co nám přistane na talíři, rozhoduje o našem zdraví. Způsob, jakým jíme, ovlivňuje naše tělo, vnitřní orgány, srdeční výkon a pohodu. Při tvorbě jídelníčku je třeba pamatovat na to, že by měl být pestrý a zdravý. Které produkty je nejlepší vybrat? Co se doporučuje v každodenní stravě?

Určitě je to zelenina a ovoce – jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálních solí, vlákniny. Umožňují regulovat práci srdce, práci střev a mnoho dalších. Díky přítomnosti cukrů mohou být zdravou a chutnou svačinkou. Strava by měla být bohatá na celozrnné výrobky, tedy chléb, mouku, zavařeniny.

V první řadě pomáhají regulovat práci svalů a těla. Nezapomínejte ani na červené maso – bílkoviny jsou nezbytné pro budování cenné svalové hmoty. A co vegetariáni? Živočišné bílkoviny lze nahradit bílkovinami rostlinnými, obsaženými v luštěninách, jako jsou fazole, hrách, fazole a mnoho dalších.