Zdravá strava – jak zdravě jíst?

Zdravá strava umožňuje nejen zhubnout a udržet si štíhlou linii, ale také udržet celé tělo v dobré kondici. Vyvážená strava ovlivňuje fungování celého těla – udržujeme si lepší imunitu, méně onemocníme, nehrozí nám obezita a zlepšuje se naše pohoda.

Výhod změny stravovacích návyků je tolik – ale co znamená zdravá strava a co jíst, abyste si její účinky užili? Základem jsou znalosti – bude nutné některé produkty nahradit jinými, zavést do jídelníčku zcela nová jídla a odmítnout řadu dosud snědených.

Vyplatí se poradit se s dietologem – profesionál vám jistě dá mnoho cenných rad. Zavádění velkého množství zeleniny, pravidelná hydratace organismu, odmítání výrobků z bílé mouky ve prospěch celozrnné a celozrnné mouky, pevné hodiny konzumace jídel, úplné vyloučení cukru a průmyslově zpracovaných potravin jsou základy, podle kterých každý z můžeme začít dobrodružství se zdravým životním stylem na našem vlastním životě.

Jak jíst zdravěji?

Radikální změna jídelníčku je jen pro ty, jejichž vůle je obrovská. Ostatní musí dodržovat jiná pravidla a být opatrnější. Zde je několik tipů, jak jíst zdravěji. V první řadě si musíme uvědomit, že zvyk buduje náš život. Berte proto tyto rady jako budování návyku, který pokud se vám dostane do krve, pomůže vám zhubnout a být prostě zdravější.

Nejprve si naplánujte jídlo. Pokud obvykle jíte „co vám přijde do cesty“, pak se těmto kilům navíc nedivte. Nemusíte sestavit jídelníček na týden, i když je to z dlouhodobého hlediska pohodlnější a ekonomičtější. Pokud ovšem nechcete takto začínat. Vždy si večer naplánujte, co budete druhý den jíst. Navíc toto jídlo udělejte hned. Další věcí je zaměřit se na jednoduchost.

Jezte co nejméně zpracovaných potravin. Což také usnadňuje fit jídla. Jablko stačí omýt a banán oloupat a máme zdravý, na vitamíny bohatý pokrm, který nezabere vůbec žádný čas. Experimentovat můžete s mnoha druhy zeleniny a ovoce.

Jak přesvědčit členy domácnosti, aby jedli zdravě?

Nic násilím. Pokud nechtějí drastickou změnu, nebo na ni prostě nejsou připraveni, udělejte to velmi opatrně. Začněte pomalými změnami. Jedna zelenina k večeři – pokud jsou vaší večeří vepřové kotlety nebo těstoviny s omáčkou, vždy k tomu přidejte nějakou alternativu. Mrkvový a jablečný salát – sladký a jednoduchý. Papriky plněné milovaným mletým masem – proč ne?

Druhá snídaně ať je ovocná. Přidejte malý banán, mandarinku nebo jablko do své oblíbené tyčinky nebo sendviče. Pokud chlebíček zmenšíte, dítě bude mít hlad a ovoce sní, protože prostě nebude mít na výběr. Barevné a s příběhem – takhle svému dítěti ukážete zeleninu a ovoce.

A ne standardním přístupem, jakým byla bájná růžičková kapusta, která se skrývala pod stolem. Najdi svou cestu! Pokud vaše rodina nerada konzumuje syrové ovoce, začněte vyrábět džusy místo kupování hotových, které nemají se skutečným džusem nic společného. Uplatňováním těchto pravidel uděláte svou rodinu zdravější a plnou energie!