Jak fungují flavonoidy?

Flavonoidy jsou organické chemikálie, které se vyskytují na povrchu rostlinných tkání. Jsou zodpovědné za žluté zbarvení rostlin a mají důležitou ochrannou a antioxidační funkci. Podobně fungují i ​​v lidském těle. Jsou to silné antioxidanty.

Mají protizánětlivé, analgetické účinky a snižují vyrážku. Nacházejí se ve většině bylinek, v citrusových plodech, luštěninách, řepě, paprikách a rajčatech, ale také v pohance. Usnadňují vstřebávání vitamínů dodávaných tělu z potravy, mají imunizační účinek na náš organismus. Bylo u nich také prokázáno, že mají protirakovinné účinky: snižují riziko rakoviny prsu, brzdí a zpomalují následná stádia rozvoje rakoviny plic.

Posilují také srdce a usnadňují tělu odstraňovat toxiny. Zdroje flavonoidů by měli využívat i lidé v období menopauzy, protože tyto látky zvyšují sekreci estrogenu, který je mj. zodpovědný za zmírnění následků tohoto konkrétního období života.

Dýňová semínka – nenápadná síla

Dýňová semínka jsou jedním z nejcennějších „šrotů“. V indické medicíně se věřilo, že jejich konzumace podporuje plodnost. Ne nadarmo, protože zinek, kterého je hodně dýňových semínek, posiluje potenci. V první řadě přispívá k lepší práci prostaty a zvyšuje produkci testosteronu.

Nejde však pouze o mužský produkt, stejný zinek totiž podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů a ženy by měly sáhnout i po dýňových semínkách. Je také výborným zdrojem hořčíku. To zase podporuje naše fungování ve stresových situacích, úzkostech a stavech migrény. Svalové křeče a třes jsou spojeny s nedostatkem hořčíku.

Dýňová semínka obsahují také draslík, který je nezbytný pro náš nervový a svalový systém. Chroupáním semínek si zajistíme i fosfor. Polské lidové léčitelství zase říká, že čerstvá a nadrobno drcená semínka jsou výborným antiparazitárním prostředkem, proto je vhodné je podávat i těm nejmenším, zejména v boji proti častým červotočům.

Bulgur – více než krupice

Vyrábí se z tvrdé pšenice a je velmi cenným zdrojem draslíku, sodíku, hořčíku a vápníku. Tato kombinace minerálů znamená, že konzumace bulguru je dobrá pro srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v našem těle.

Hořčík chrání před tvorbou blokád, také reguluje metabolismus glukózy, udržuje ho na nejvyšší úrovni a umožňuje nám intenzivně fungovat. Sodík zase snižuje svalové napětí. Ve 100 gramech bulguru najdeme 12 gramů vlákniny. Není to jen podpora naší postavy, protože pravidelná konzumace vlákniny chrání před vznikem neoplastických změn.

S bulgurem by se měly kamarádit těhotné ženy kvůli vysokému obsahu kyseliny listové. Zbývající vitamíny B podporují činnost nervové soustavy. Posilují myšlenkové a vzdělávací procesy, pomáhají udržovat duševní rovnováhu a dokonce tiší neuralgii. Na rozdíl od některých názorů se však jedná o lepkový výrobek, jako každý pšeničný výrobek.