Dieta při Hashimotově chorobě – co to je?

Pokud jste nemocní Hashimotovou chorobou, musíte dodržovat správnou dietu. Toto onemocnění narušuje činnost štítné žlázy – tak velmi důležitého hormonu u každého člověka. Při tomto onemocnění by strava měla obsahovat co nejvíce potravin bohatých na omega-3 kyseliny, dále na zinek a plnohodnotné bílkoviny.

Jídla na přípravu jsou jednodušší, než by se mohlo zdát. Nejdůležitějším jídlem by samozřejmě měla být ryba, která má nejvíce omega-3 mastných kyselin. Mořské ryby se nejvíce doporučují lidem s hypotyreózou. Nejvíce omega-3 se však nachází v potravinách, jako je olivový olej, sezam a všechny druhy ořechů. Dieta pro Hashimotovu chorobu by měla být nízkotučná.

Živočišné tuky jsou omezeny na minimum. Lidé, kteří dodržují tuto dietu, také omezují počet kalorií, které během dne zkonzumují. Nemělo by přesáhnout 1800 kalorií. Není to jednoduché, ale nezahrnuje to ani hladovění. Prostě jíte více potravin, které jsou nízkokalorické, ale zasytí a uklidní pocit hladu.

Bezlepková dieta – je opravdu dobrá?

Jak si dokážete představit, bezlepková dieta je především o zbavení se škodlivého lepku. Je ale lepek skutečně škodlivý? Těžko soudit a vědci na toto téma nemají jednotný názor. Lepek je speciální druh bílkovin, který se může skrývat i v potravinách.

Jeho úplné odstranění proto není nejjednodušší úkol. Rostlinné produkty, které jsou přirozeně zcela bez lepku, jsou při bezlepkové dietě bezpečné. Nejdůležitějšími složkami pro lidi na této dietě jsou samozřejmě vejce, maso, ovoce a zelenina a mléčné výrobky. Odborníci na výživu doporučují pečlivě analyzovat obsah jídla, které chcete jíst.

Mnoho potravin používá lepek, ačkoli se v dané skupině potravin přirozeně nenachází. Lepek lze dokonce najít i v alkoholu, ne v čisté vodce, ale v ochucených a obarvených vodkách. Na otázku, zda je bezlepková dieta skutečně zdraví prospěšná, bohužel stále neexistuje jednoznačná odpověď. Určitě by ho měli užívat lidé alergičtí na lepek.

Když držíte dietu, musíte ošidit svůj hlad

Dieta je pro každého těžké období. Je nevyhnutelně spojena s častým pocitem hladu. Pokud přejdeme z normálního jídla na dietní, musíme počítat s tím, že se naše tělo bude s takovou změnou potýkat. Proto je dobré znát způsoby, jak ošidit hlad.

Existují dva snadné způsoby, jak toho dosáhnout, ale existuje také mnoho dalších metod. Nejjednodušší je vypít půl litru studené vody před dietním jídlem. Voda nemá žádné kalorie, ale jejím pitím před jídlem se díky malému množství jídla budete cítit plně nasyceni. Podobným způsobem oklameme svůj mozek, když sníme dva kousky hořké čokolády. Hořká čokoláda má minimální obsah kalorií, ale neobsahuje žádný cukr.

Náš podvědomý mozek s ním však bude zacházet, jako by byl plný kalorií. Protože chuť je trochu sladká. Pokud výše uvedené metody nepomáhají, můžete zkusit něco jako fit svačinku. Jedná se o jídla, která mají minimální obsah kalorií, ale pocit sytosti.