Potřebujeme doplňky?

Od včerejška nebylo slyšet, že Polsko je zemí, kde má průměrný Polák ve své lékárně nejvíce doplňků stravy, tedy vitamínů a dalších živin ve formě tablet, kapslí nebo rozpustných prášků. Je to pozoruhodný výsledek? Ukazuje se, že z toho profitují pouze farmaceutické společnosti.

Pamatujte, že suplementace by měla být prováděna pouze tehdy, když vhodná strava není schopna postarat se o správnou hladinu konkrétních mikro a makro prvků. Takto velké dávky potřebují například těhotné ženy, lidé po dlouhých a vyčerpávajících nemocech nebo sportovci, kteří se pravidelně věnují intenzivnímu tréninku.

Vždy – i v těchto případech – je však třeba výběr doplňku konzultovat s odborníkem. Nemusí to být nutně lékař. Může to být i lékárník, v případě sportovců i prodavač v dobré prodejně vitamínových doplňků. Pamatujte, že nekompetentní a nadměrná konzumace doplňků může způsobit více škody než nedostatky jednotlivých složek.

Doplňky stravy – jejich nadbytek škodí

Zvláště se nedoporučuje sahat po suplementech bez porady s lékařem. Je pravda, že se nejedná o drogy, ale to může znamenat, že jsou nebezpečnější – nejsou tak podrobně prozkoumány. Sáhněte proto pouze po produktech od renomovaných výrobců.

Vitamín A – pro krásný vzhled!
Vitamíny jsou pro naše zdraví velmi důležité. Nedostatek některých z nich může nepříznivě ovlivnit fungování našeho těla, zhoršení pohody a dokonce i vzhled. Vitamin A je v tomto případě také obzvláště důležitý.

Proč je vitamín A důležitý
Vitamin A je zodpovědný za řadu procesů. Vzhled kůže, vlasů a nehtů ukazuje stav našeho zdraví. Pokud nemáme dostatek vitamínu A, projeví se to okamžitě. Nažloutlá kůže, slabší vlasy, štěpící se nehty, menší odpor, neustálý pocit únavy. Proto je nutné zajistit, aby této vzácné situace bylo v produktech, které konzumujeme, dostatek. Měli byste také pamatovat na to, že správná strava vám zajistí dostatek vitaminu A. předávkování vitaminy může být stejně nebezpečné jako jejich nedostatek.

Než sáhneme po doplňcích

My, Poláci, máme všechny druhy doplňků velmi rádi. Nekriticky přijímáme názory reklam, že nám chybí železo, hořčík, vláknina a mnoho dalších mikro a makro prvků. Saháme po nich zejména v zimě, abychom se chránili před nemocemi. Je však třeba mít na paměti, že doplňky – i když jsou běžně dostupné, volně prodejné a nejen v lékárnách – nejsou bonbóny a při nadměrném užívání se mohou ukázat jako zdraví nebezpečné.

Nedostatek vitamínů škodí, ale jejich nadbytek – tak dlouhotrvající – ještě více. Můžeme tak vést k závažným patologickým změnám v ledvinách, játrech nebo nervovém systému. Někdy je nebezpečný nejen nadbytek vitamínů, ale i samotný fakt, že je užíváte ve formě tablet – mohou interagovat s léky. To je často případ neoplastických onemocnění. Ale nejenom. Proto vždy, než sáhnete po doplňku – i toho zdánlivě nevinného – je lepší se nejprve poradit s lékařem, který řekne, zda je v našem případě taková podpora pro každodenní stravu potřeba.