Jsou doplňky nezbytné pro lidi, kteří provozují sport?

Lidé, kteří sportují profesionálně, musí užívat různé přípravky a doplňovat nedostatky konkrétních složek. Sportovci jsou ohroženi podobnými nedostatky, protože intenzivní trénink může vyčerpat všechny zdroje – je tedy potřeba je doplňovat. Je však důležité, aby užívání jakýchkoli přípravků, doplňků apod. bylo konzultováno s lékařem, dietologem nebo i trenérem. Specialisté dokážou určit, zda kombinování různých přípravků neovlivní nepříznivě fungování organismu a zda nevzniknou obavy z přebytku některých látek.

Doplňky pro sportovce
Různé druhy doplňků a živin koupíte v obchodech se sportovní a zdravou výživou. Musí být vybrány individuálně, podle potřeb. To je jiné pro muže a ženy, pro lidi provozující jiné disciplíny – např. jiné přípravky jsou určeny pro boxera a jiné pro běžce, důležitý je také věk, kondice atd. Vždy si tedy musíte složení pečlivě přečíst a rozebrat z hlediska vhodnosti pro nás.

Kdy se vyplatí suplementy zavádět?

Nadbytek vitamínů může být katastrofálnější než nízký obsah vitamínů. Zvláště pokud tento stav přetrvává delší dobu. Proto byste měli být velmi opatrní s doplňky stravy, které jsou tu a tam vidět v televizních nebo rozhlasových reklamách. Vždy bychom se měli snažit zajistit tělu vše potřebné prostřednictvím vyvážené a zdravé stravy. Jsou však situace, kdy taková dieta nestačí – pak byste měli sáhnout i po zbrani v podobě suplementace.

Člověk má v určitých situacích větší potřebu různých druhů vitamínů a živin. Určitě je to období těhotenství a menopauzy v životě žen. Vhodnou suplementaci potřebují i ​​lidé, kteří sportují, zejména silové. Podobné je to, když procházíme dlouhou nemocí nebo vyčerpávající restriktivní dietou. Dokonce se ukazuje, že nutkavé pití kávy může vyžadovat doplněk hořčíku. Vždy se vyplatí takové rozhodnutí konzultovat s lékařem nebo i lékárníkem.

Suplementace ve stravě sportovců

Přestože Češi patří k evropským národům, které nejochotněji sahají po suplementech, stále častěji se hovoří o tom, že byste měli být při jejich užívání opatrní. Současně se doporučuje, aby určité skupiny lidí absolutně rozšířily svůj jídelníček o takové přísady, včetně to platí pro sportovce. Potřebují lidé, kteří se pravidelně věnují intenzivnímu cvičení, skutečně „posilovače“? Možná stačí rafinovanější strava?

Organismus, který je často namáhavý, potřebuje mnohem více mikro a makro prvků než průměrný člověk. Po cvičení je potřeba zregenerovat a doplnit hladinu energie, aby vám nedošla na další trénink. A co víc, musíte si chránit svaly a klouby, aby se při cvičení nepoškodily. A pokud chceme nabrat i svaly, je nutné zvýšit denní příjem bílkovin – až 2 g na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Když jíte lehkou stravu a jíte malé porce jídel, může být obtížné získat tolik ingrediencí – zejména bílkovin – kolik je potřeba. Je to téměř nemožné. Proto se v případě sportovců suplementace ukazuje jako nezbytná.