Omega-3 a omega-6 – co dalšího se vyplatí doplňovat?

Velmi často nás výrobci rostlinných pomazánek lákají na ideální poměry omega-3 a omega-6. Mezitím bychom tam neměli hledat jejich hlavní zdroj. Abyste věděli, jak správně používat tuky, musíte nejprve vědět, co jsou omega-3 a omega-6.

Jedná se o polynenasycené tuky, které naše tělo velmi potřebuje. Omega-3 má antikoagulační a protizánětlivé vlastnosti a je prospěšná pro naši krev a srdce. Omega-6 zase podporuje činnost trávicího systému, podporuje hydrataci pokožky, snižuje riziko obezity a cukrovky. Důležitý je však nejen jejich počet, ale i proporce. Nejlepší je v tomto ohledu lněný olej, který má 50x více omega-3 než olivový olej, často podávaný jako dokonalý.

Poslouží i řepkový olej, nerafinovaný a lisovaný za studena. Ideální poměr jsou 2 porce omega-6 mastných kyselin na 1 porci omega-3, nebo dokonce poměr 1:1. Omega-3 lze nalézt v tučných rybách, lněném oleji nebo lněných semínkách a omega-6 v rostlinných semenech, slunečnicovém oleji nebo ořechovém oleji.

Jak zařadit lněné semínko do svého jídelníčku?

Lněné semínko je skutečnou pokladnicí vitaminu B, vitaminu E a přísad, jako je zinek, železo, vápník, draslík a omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi důležité pro dobrý stav našeho těla. Jsou velmi důležité ve vývoji dětí, a to ve velmi rané fázi. Pro plné využití síly obsažené v těchto nenápadných zrnkách však musí být splněno několik podmínek.

Za prvé, lněné semínko musí být čerstvý produkt. Měli byste si vybrat semena v zrnech a poté je sami rozdrtit a ihned po této úpravě jíst. Tato forma je doporučována z důvodu, že omega-3 kyseliny při kontaktu se světlem a teplotou velmi rychle oxidují, takže čím déle zůstanou namletá zrna na podlaze, tím méně jich použijeme.

Nejlépe je připravit si nálev z lněného semínka, který mohou pít i lidé se střevními potížemi nebo jinými zažívacími potížemi. Semínko je také dobrým doplňkem do koktejlů, polévek nebo salátových dresinků – nemění jejich chuť a zahušťuje jejich konzistenci.

Šťávy jsou důležité

V dietologii jsou v poslední době velmi módní koktejly a čerstvě vymačkané šťávy. A to je dobře, protože je to rychlý a hodnotný způsob, jak do těla dostat ty nejdůležitější vitamíny. Ukazuje se, že džusy a smoothies mohou být až dvě z pěti jídel denně. Musí se však jednat o nejkvalitnější šťávy s nejvyšším obsahem vitamínů, enzymů a antioxidantů.

Džusy a nápoje vyrobené z lepenky takovou funkci neplní. Také je nejlepší je rovnou vypít a neskladovat je příliš dlouho, protože mnoho sloučenin – jako například vitamín C, známý svými antioxidačními vlastnostmi – ve styku se vzduchem dlouho nepřežije.

Velmi zdravé jsou koktejly s červenou řepou, listovou zeleninou, jako je špenát nebo kapusta, petrželkou a avokádem. Pro posílení účinků šťáv a koktejlů do nich můžete přidat pár lžic domácího řepného kvásku, který posílí střeva. Chuť můžete obohatit i kořením: kurkumou, zázvorem, spirulinou a také přísadami v podobě lněného oleje nebo šťávy z granátového jablka.