Aminokyseliny BCAA – co to je?

Aminokyseliny BCAA patří mezi nejvíce rozvětvené a komplexní. V lidském těle jsou zodpovědné především za účinný anabolismus a také za inhibici katabolismu, který je pro svaly negativní. Bohužel, vzhledem k tomu, že se jedná o exogenní sloučeniny, lidské tělo si je nedokáže samo vyrobit a musí být dodávány zvenčí.

Tato sloučenina obsahuje tři složky: leucin, isoleucin a valin. Každý z nich hraje v lidském těle klíčovou roli. Leucin je zodpovědný za budování svalů – jeho vysoká koncentrace je signálem pro tělo, aby mělo dostatečné množství bílkovin. Přítomnost této sloučeniny má pozitivní vliv na vstřebávání dalších produktů.

Valin je primárně zodpovědný za udržování dusíkové rovnováhy v těle. Stimuluje také anabolické procesy a ovlivňuje efektivní regeneraci organismu po tréninku. Isoleucin je jednou ze sloučenin odpovědných za udržení správného množství cukru, a tím i za produkci energie.

Jaký je účinek aminokyselin BCAA?

Aminokyseliny skupiny BCAA jsou důležitým prvkem nejen při budování dostatečné svalové hmoty, ale také při vedlejších procesech, jako je účinná regenerace po tréninku. Vzhledem k širokému spektru účinku sloučenin obsažených v BCAA je tento produkt žádaný sportovci.

Tyto aminokyseliny si lidské tělo nevytváří a je nutné je doplňovat vhodně zvolenými látkami. Jaký účinek mají tyto přípravky na organismus? V první řadě podporují budování svalové hmoty a umožňují efektivní regeneraci po tréninku. Navíc sloučeniny obsažené v BCAA, jako je valin, stimulují tělo k efektivnějšímu metabolismu.

Valin také pomáhá udržovat správnou dusíkovou rovnováhu v těle. Aminokyseliny této skupiny také regulují hladinu cukru v těle, což se přímo promítá do množství energie. Vzhledem k intenzivní zátěži by BCAA měli doplňovat především vytrvalostní sportovci, vystavení vysokým ztrátám bílkovin.

Strava bohatá na bílkoviny

Proteiny nebo jednoduché proteiny se skládají z aminokyselin. Tyto drobné chemikálie jsou stavebními kameny lidského těla. Strava bohatá na bílkoviny zajišťuje především vhodnou stavbu těla, ale také zdraví a správnou činnost všech orgánů a systémů v těle.

Mnoho lidí má však po těchto ingrediencích zvýšenou poptávku – jsou to především lidé fyzicky pracující, sportovci, také lidé s nemocí v anamnéze. Proteinová suplementace se může ukázat jako nezbytná pro čerpání energie z bílkovin, které tvoří vaše tělo. V extrémních případech může vést k poruchám životního rytmu a mnoha nemocem. Doplnění stravy o bílkoviny obsažené v proteinových doplňcích má tedy své opodstatnění.

V případě sportovců to má dvojí význam: proteiny podporují nejen obnovu svalových vláken oslabených cvičením, ale také budují pevnou svalovou kostru. Proteiny jsou dostupné ve formě doplňků ve sportovních obchodech.