Bílkoviny v těle – co stojí za to vědět?

Každý, kdo začíná své dobrodružství s posilovnou, má takovou představu, že pomocí různých „kouzelných“ opatření porosteme v očích prakticky necvičíme. Pravda je ale taková, že výsledky dává dřina na tréninku a správná strava. Živiny a doplňky mohou náš trénink jen podpořit. Většina mladých lidí volí kreatin jako první volbu při suplementaci a považuje jej za skvělý prostředek k nabrání hmoty a síly.

Při výběru kreatinu máme na výběr prakticky ze dvou prostředků na trhu, kreatin monohydrát a malát. Monohydrát nám poskytuje větší vizuální efekty během našeho tréninku. To znamená, že při použití monohydrátu nám hrozí větší zadržování vody. Vizuálně naše svaly vypadají mnohem větší a mají plnější tvar. Jedná se však o dočasný efekt. Po vysazení doplňku tento efekt velmi rychle zmizí, protože voda z našich svalů zmizí. Monohydrát poskytuje dobré výsledky, pokud jde o sílu a svalovou hmotu. Musíte však pamatovat na dávkování a správnou stravu.

Úlohu bílkovin v lidském těle nelze přeceňovat. Je to stavební kámen našeho těla, který zajišťuje jeho správné fungování. Bez bílkovin nejen, že naše tělo nebude fungovat správně, ale nebude fungovat vůbec. Bez něj se tělo přestává vyvíjet a je stále náchylnější k alergiím. Abyste s nimi mohli bojovat, musíte tělu dodat různé aminokyseliny, aby ty zase vytvořily bílkoviny.

To je možné pouze při stálé, velmi pestré stravě. Nejde jen o to být zdravý, ale také o bílkoviny. Jsou zdrojem energie, materiálem, který staví tkáně, mají vliv na odolnost organismu, vodní rovnováhu a schopnost organismu regenerovat. Bez bílkovin je normální život nemožný, protože umožňují fungování mnoha dalších sloučenin, které nám umožňují zůstat zdraví. Když svému tělu nedodáváme bílkoviny, náš metabolismus se zpomaluje a nastávají problémy téměř se všemi systémy.

Proteinová dieta

Proteinová dieta je dieta určená mimo jiné lidem, kteří chtějí zhubnout. Existuje mnoho druhů proteinových diet. Před pár lety byla móda Ducanovy diety, nyní dominuje dieta OXY. Dalo by se říci, že jde o vylepšenou verzi té první, na kterou se zapomnělo jako na tu, která může mít velmi špatný vliv na naše zdraví.

OXY dieta vám pomůže shodit i několik desítek kilogramů nadváhy. Spočívá v absolvování tří fází hubnutí, z nichž každá trvá týden (celá dieta tedy trvá 3 týdny). Jeho hlavním znakem je vysoké množství konzumovaných antioxidantů. Díky nim pročišťujeme organismus a zlepšujeme stav našeho těla. Důležitou složkou jsou brusinky a otruby.

Brusinka podporuje metabolismus a odvádí toxiny z těla. Otruby také podporují trávení a zároveň minimalizují pocit hladu. Základem jsou samozřejmě bílkoviny, ale OXY dieta se stará o to, aby nám také nedošly sacharidy a tuky. Jejich proporce jsou stanoveny v souladu s normami.

Proč se v proteinové dietě vyplatí svačinkám vyhýbat?

Jsou mastné, křupavé, ale když si dáme záležet na našich liniích, můžeme si vybrat ty zdravé, z trouby … Jsi si jistý? Výrobci slaných (i sladkých) pochutin jsou na marketingových výšinách, aby nás přesvědčili, že nekupujeme kalorickou bombu. Zpožděné požární bomby. Proč po něm tedy saháme, když zdravý rozum říká, že nás nic dobrého nečeká? Věc je jednoduchá.

Nejdůležitějším faktorem, který nás nutí jíst tento typ výrobků, je poměr soli, cukru a tuku, které působí na lidský mozek téměř jako droga. Některé sladkosti a křupavé svačiny se prodávají jako zdravé, ale lepší verze se omezuje na odečtení kalorií a naplnění tyčinky živinami, díky kterým nejsou o nic lepší než negativně hodnocené nezdravé jídlo.

A v případě mlsání platí známá zásada, že čím přirozenější, tím lepší. Pokud tedy nemůžeme přestat mlsat, řešením jsou ořechy, které se dají sehnat v supermarketech s obrovským výběrem, nebo ovoce.