Doplňky stravy: vitamíny

Pro mnoho lidí jsou doplňky stravy úžasným přípravkem, který vám mezitím umožní napáchat spoustu hříchů. Na každém balení přitom najdeme informaci, že doplněk nemůže být náhradou pestré stravy.

Prakticky všichni lékaři a odborníci na výživu zastávají názor, že pravidelné užívání doplňků stravy není dobrý nápad. Něco jiného je malá suplementace, když naše tělo pociťuje zvýšenou potřebu některé ze složek, jiná věc je chovat se ke suplementu jako k primárnímu zdroji vitamínů. Užívání vitamínů také není vždy zcela bezpečné.

Je prokázáno, že s užíváním určitých skupin vitamínových doplňků se zvyšuje riziko vzniku některých nádorových onemocnění a zvyšuje se i riziko infarktu. Není neobvyklé najít případy otravy jídlem způsobené vitamínovými přípravky. Velmi často při užívání doplňků stravy nekontrolujeme dávky a snadno pak dochází k předávkování. Přírodní zdroje vitamínů jsou chutné a bezpečnější.

Zdraví ve vitaminu D

Naše tělo si dokáže vitamín D vyrobit díky odpovídajícím dávkám UVB záření. Složka produkovaná v naší kůži se pak dostává do ledvin, kde ji tělo přemění na vitamín D připravený k použití. V našich klimatických podmínkách je problém s přístupem k vitamínu D.

Máme velmi omezené sluneční světlo a vystavení slunci je jediný způsob, jak tento proces proběhnout. Abyste si zajistili správné dávky, postačí, když ruce a nohy vystavíte na několik minut slunci dvakrát týdně. V zimě a na podzim to však není příliš proveditelné. V potravinách je málo vitamínu D. Jeho nejlepším zdrojem jsou ryby, některé druhy hub a některé mléčné výrobky.

Vyplatí se zařadit tyto produkty do svého jídelníčku, protože vitamín D hraje v našem těle klíčovou roli. Řídí metabolické změny, řídí vstřebávání vápníku v kostech a jejich růst. Stále častěji se mluví o vlivu vitaminu D na snižování negativních následků roztroušené sklerózy nebo některých typů rakoviny.

Zmrazování zeleniny

Mimo sezónu se často zachraňujeme před mraženými potravinami. Je to dobrý způsob, jak si zajistit dávku vitamínů v období, kdy je těžké sehnat čerstvou zeleninu a ovoce, a i když jsou dostupné v obchodech, jejich kvalita může vzbuzovat pochybnosti. Většina živin v mražené zelenině přežije bez větší újmy.

Existuje však zelenina, které mrazení škodí – ani ne tak, abyste se jí úplně vzdali. Zelená listová zelenina, jako je špenát, oblíbený v polských mražených potravinách, snižuje po zmrazení obsah folátu. Množství vitaminu K však zůstává stejné. Karotenoidy přežijí i v mrazáku. O něco horší jsou sloučeniny přítomné v brukvovité zelenině, včetně brokolice.

V nich obsažené glukosinoláty, zodpovědné za protirakovinný účinek, nemají problémy s přežitím při nízkých teplotách, ale blanšírování před mrazem poškozuje jejich struktury. To však nejsou argumenty, proč se mraženého vzdát, zvláště když čerstvá zelenina prostě není k dispozici.