Kreatin – co to je?

Kreatin se přirozeně vyskytuje ve šlachách a svalech a je to sloučenina tvořená aminokyselinami. Jde o sloučeninu s vysokým stupněm anabolismu, proto je vyhledáván především sportovci. Kreatin, účastnící se četných chemických změn, ovlivňuje především kontraktilitu svalů a jejich práci.

Co je jejím úkolem podrobněji? Kreatin je nosičem ATP – tato sloučenina je zodpovědná za přenos energie do každé buňky těla. Podobně: čím větší dávka ATP, tím větší síla svalů. Množství kreatinu ve svalech se tedy přímo promítá do jejich síly a vytrvalosti. Dalším důležitým aspektem přítomnosti kreatinu je, že zvyšuje hydrataci buněk, čímž je dokonce „napumpuje“.

Tento efekt je patrný při pravidelném příjmu, což ocení především sportovci cvičící silové disciplíny. Kreatin je dostupný v různých formách, včetně: kreatin monohydrátu, kreatin malátu nebo kre-alkynu.

Dávkování kreatinu pro sportovce

Kreatin je nezbytnou složkou jídelníčku sportovců, zejména těch, kteří chtějí vybudovat krásnou postavu a svalovou hmotu. Tato sloučenina je zodpovědná za svalovou kontraktilitu a za přenos sloučenin odpovědných za poskytování energie.

Čím vyšší je koncentrace kreatinu, tím výrazně zvyšuje svalovou efektivitu a sílu. Je doplňkem mnoha proteinových doplňků, ale můžete si ho doplnit sami. Kreatin je dostupný ve formě mnoha doplňků. Jak je dávkovat? Při užívání kreatin monohydrátu se doporučuje užít asi 5 gramů prášku před snídaní a po tréninku.

Důležité – v jedné dávce doplňku nesmíte kombinovat kreatin s proteinem. Cyklus by měl trvat asi 6 týdnů. Podobná dávka se užívá pro kreatin malát. Také by měl být podáván dvakrát denně po 5 gramech na porci. Dávka kreatin magnesium chelátu je do cca 10 gramů a měla by se užívat i dvakrát denně: před snídaní a po tréninku.

Jaké jsou složky sportovních doplňků?

Živiny ve stravě sportovců jsou velmi důležitým prvkem. Díky nim se rychle a bezpečně vyvíjejí svaly, máme více síly a energie na další a delší a delší tréninky a tělo se rychle regeneruje, což předchází únavě a zraněním. Ne všechny živiny jsou schopny zajistit stejný úspěch. Vyplatí se tedy číst popisky složení, ale nejprve musíte vědět, co hledat.

Bez ohledu na to, zda potřebujeme tradiční proteinové suplementy nebo preferujeme proteinovo-sacharidové suplementy, nejdůležitější složkou bude vždy protein – který je zodpovědný za růst čisté svalové hmoty. Čím více procent bílkovin – ale zdravých – je v doplňku stravy, tím lépe. Zdravý protein je ten, který obsahuje hodně esenciálních aminokyselin. Ale bílkoviny nestačí.

Stojí za to zajistit, aby složení obsahovalo také kreatin – zodpovědný za regeneraci svalů – a glutamin, který zvyšuje účinky bílkovin a kreatinu. Kromě toho jsou kofein a sacharidy základními zdroji energie, které jsou důležité při intenzivním tréninku.