Kdy užívat doplňky stravy
Doplňky stravy jsou vitamíny a další minerály, které jsou nezbytné pro správný vývoj organismu. Pokud z různých důvodů nejsme schopni zajistit potřebné množství těchto složek každodenní stravou, musíme je přijímat v jiné formě, například ve speciálních kapslích nebo tabletách.
V jakých případech by měla být strava rozšířena o takové doplňky? V první řadě by rozhodnutí o jejich užívání mělo padnout po rozhovoru s lékařem nebo výživovým poradcem. Při pohovoru specialista analyzuje aktuální stravu, životní styl, zdravotní stav, vykonávanou fyzickou aktivitu, užívané léky nebo prodělané či současné nemoci.
Obecně se doporučuje užívat doplňky stravy v případě těhotenství, menopauzy, nízkoenergetických diet a také při poklesu vstřebávání živin tělem. Pamatujte však, že takové tablety by neměly dlouhodobě nahrazovat přirozenou stravu.
Jaké doplňky bych měl používat
Doplňky stravy – tedy vitamíny a minerály ve formě tablet a jiných přípravků – je třeba tělu dodat po předchozí konzultaci s odborníkem, např. lékařem nebo dietologem. To je důležité především proto, že tělu škodí nejen jejich nedostatek, ale i nadbytek.
Existuje však několik situací, ve kterých stojí za to rozhodnout se rozšířit svůj každodenní jídelníček o různé druhy doplňků stravy bez nutnosti předchozí konzultace. Lidé, kteří používají různé druhy diet, zejména nízkoenergetické, potřebují další vitamíny a minerály.
Těhotné ženy také potřebují konzumovat více železa a kyseliny listové. Jiné ženy však také často potřebují extra dávky zinku, hořčíku, vitamínu E, B6, železa a vápníku. Dospělí muži naopak potřebují vyšší dávku zinku a hořčíku. V případě dětí se vyplatí pečovat nejen o více vápníku pro zdravé kosti, ale také o železo, zinek a vitamín E.
Když doplňky stravy škodí
Doplňky stravy jsou doporučovány jako účinná prevence široce chápaného zdraví a správného vývoje lidského organismu. Než však začneme horlivě plnit lékárničku různými vitamínovými přípravky, pojďme zjistit, zda přinesou nějaký skutečný užitek.
Ukazuje se, že jak přemíra vitamínů, tak jejich konzumace v některých situacích může škodit. Pokud užíváme nějaké léky, musíme se ujistit, že se vzájemně neovlivňují s doplňky stravy. To platí zejména pro léky proti rakovině.
Opatrnost se navíc doporučuje v případě nefrolitiázy, při které je třeba omezit vápník, při užívání antikoagulancií snížit množství vitamínu K, naopak lidé s ledvinovými problémy by neměli užívat další dávky vitamínu C. Pamatovat bychom také měli suplementy se nepředávkovat, protože to může představovat riziko různých onemocnění, např. kožních a jaterních onemocnění nebo jednoduše sníženého vstřebávání jiných vitamínů.