Kdy se vyplatí suplementaci zavádět?

Doplňky stravy jsou vitamíny a další minerály, které jsou nezbytné pro správný vývoj těla. Ne každý by je však měl brát. Kdykoli je to možné, měli bychom se snažit dodávat tělu potřebné složky prostřednictvím vyvážené každodenní stravy. Jsou však situace, kdy nejsme schopni zajistit tělu dostatečné množství vitamínů potravou. Kdy mohou takové situace nastat?

Suplementace se vyplatí zavést, když držíme nízkoenergetickou dietu nebo vylučujeme určité skupiny potravin, např. maso, lepek atd. Výhody suplementace by měli využívat i lidé, kteří vedou intenzivní životní styl, zejména sportovci a kulturisté. Zvýšenou dávku vitamínů navíc potřebují těhotné a postmenopauzální ženy a také lidé, kteří se zdravě stravují nebo vedou stresující životní styl. V chřipkovém období by však měl každý dbát na posílení imunity pomocí doplňků.

Může být užívání doplňků škodlivé?

Doplňky stravy – tedy tablety s vitamíny a minerály – jsou mezi spotřebiteli stále oblíbenější. Tento stav je značně ovlivněn reklamami, které se nás snaží přesvědčit, že nám všem chybí železo, vápník, hořčík, vitamín C a další složky. Ukazuje se však, že při nesprávném užívání mohou doplňky stravy způsobit více škody než užitku. Zde jsou situace, ve kterých se mohou ukázat jako nebezpečné.

Ne nadarmo je vhodné užívání doplňků konzultovat s lékařem. Jejich nadbytek se může ukázat stejně nebezpečný jako nedostatek a lékař po speciálním pohovoru a testech může určit, jaké vitamíny a v jakém množství pacient potřebuje. Za druhé, při užívání doplňků se vždy řiďte dávkami doporučenými výrobcem a neužívejte přípravky s prošlým datem spotřeby. Neužívejte také dva přípravky, jejichž složky se překrývají, a pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda mezi nimi a užívanými doplňky nebude nějaká interakce.

Jsou nutné sportovní doplňky

Slyšíte hodně o doplňcích pro sportovce a kulturisty. Často vyvstává otázka, zda jsou taková opatření – a tedy další vitamíny a minerály – v takových situacích nezbytná. Odpověď je ano. Mají pozitivní vliv nejen na rozvoj svalové hmoty, ale i na zdraví organismu.

Odborníci na výživu říkají nahlas, že je to jeden z nejdůležitějších prvků správného sportovního tréninku. Suplementy umožňují snížit obrovskou námahu, kterou musí lidské tělo překonávat. Všechny tyto vitamíny a minerály by samozřejmě mohl sportovec získat bohatou každodenní stravou, ale taková jídla by příliš zatěžovala trávicí systém a snižovala by efekty dosažené tréninkem.

Pamatujte však, že když mluvíme o suplementech pro sportovce, nemáme na mysli doping, chemikálie a tělu škodlivé složky. Vhodnost a množství přijímaných doplňků by měly být přizpůsobeny stupni fyzické námahy.