Hořčík – prvek nezbytný pro život

Hořčík se spolu s vápníkem a vitamínem D podílí na procesu stavby kostí a zubů a zabraňuje osteoporóze. Má to však jednu podmínku – musíme tělu poskytnout poloviční množství vápníku. Lidé, kteří konzumují hodně potravin bohatých na hořčík nebo užívají doplňky tohoto prvku, by také měli dbát na zvýšení množství vápníku ve stravě.

Nerovnováha v rovnováze oslabuje působení obou prvků. Hořčík je prvek, který zlepšuje trávení a zabraňuje tvorbě kamenů v ledvinách. Podílí se také na procesech souvisejících s regulací štítné žlázy a také rozšiřuje dýchací cesty. Z tohoto důvodu podporuje léčbu astmatu a bronchitidy.

Hořčík také pomáhá chránit naše tělo před účinky toxických prvků (včetně olova, mědi a rtuti), které jsou velmi časté v ovoci a zelenině rostoucí v kontaminovaných oblastech. Hořčík svým působením reguluje svalové napětí a využívá se při léčbě úrazů a chronické únavy.

Hořčík je přítelem našeho mozku a srdce

Hořčík, který patří mezi makroživiny, se podílí na stabilizaci funkcí nervového systému a také zlepšuje práci našich šedých buněk. Podílí se na přeměně sacharidů, bílkovin, tuků a je zodpovědný za zásobování energií každé tkáně a buňky v lidském těle, včetně nervových buněk v mozku.

Právě tento prvek snižuje jejich hyperaktivitu, a působí tak na naše tělo uklidňujícím dojmem. Ovlivňuje také zlepšení paměti a schopnosti myšlení. Hořčík je minerál, který je také zodpovědný za bezproblémové fungování kardiovaskulárního systému. Dokonce se ukazuje, že obyvatelé oblasti s tvrdou vodou, tedy té s relativně vysokým obsahem hořčíku, umírají mnohem méně často na infarkt.

Vědci tvrdí, že kdyby všichni pili jen takovou vodu, počet úmrtí na infarkt by klesl až o 19 procent. Ukazuje se, že hořčík nejen zabraňuje vzniku srdečních chorob, ale může být nápomocný i při jejich léčbě.

Role hořčíku v těle

U lidí s nedostatkem hořčíku se mohou vyvinout velmi matoucí příznaky. Pokud nás ruší maličkosti, kterým jsme dříve nevěnovali pozornost, špatně spíme a stane se, že nás přepadnou křeče, měli bychom nedostatek hořčíku dohnat dříve, než začneme běhat po různých doktorech.

Je nezbytným prvkem pro správný průběh mnoha životních procesů. Podílí se na přeměně sacharidů, bílkovin a tuků. Právě hořčík rozhoduje o zásobování energií každé tkáně a buňky lidského těla a zejména těch velmi citlivých na jeho nedostatek – nervových buněk v mozku. Bohužel se ukazuje, že mnoho lidí trpí nedostatkem tohoto prvku.

Nejčastějším důvodem pro výskyt tohoto stavu je konzumace příliš velkého množství vysoce zpracovaných potravin, stejně jako život v neustálém spěchu a ve velkém stresu. Ke snížení koncentrace hořčíku v těle může přispět i namáhavé cvičení, některá onemocnění a dokonce i užívání některých (naštěstí ne všech) léků.