Formy kreatinu ve sportovní výživě

Kreatin je pro sportovce jednou z nejdůležitějších živin. Jeho nedostatek přímo ovlivňuje pravdu těla, snižuje účinnost, ovlivňuje práci svalů. Pro neustálé doplnění jeho nedostatků sportovci dychtivě sáhnou po četných suplementech s přídavkem kreatinu.

Může však mít různé podoby, také v závislosti na poptávce. Rozlišovat můžeme například kreatin malát, který je zodpovědný za postupné budování svalové hmoty a výrazně zvyšuje svalovou efektivitu. Dalším typem kreatinu je kreatin citrát: urychluje regeneraci těla po cvičení a je zodpovědný za budování čisté svalové hmoty.

Hořčíkový kreatin chelát je díky své struktuře považován za nejtrvanlivější a nejcennější typ kreatinu. Umožňuje snížit množství konzumovaných dávek živin. Kreatin monohydrát je nejklasičtější formou této sloučeniny, doporučuje se při budování svalové hmoty. Jeho příjem se doporučuje v tandemu s bílkovinami a sacharidy.

Samostatně nebo s jinými doplňky?

Doporučuje se kombinovat kreatin se suplementy obsahujícími aminokyseliny. Díky tomu se urychluje syntéza svalovotvorných bílkovin.

Jak být úspěšný? S budováním svalové hmoty většinou začínáme výběrem posilovny. Vyplatí se zaměřit se na motivaci, dobré vybavení a odborné poradenství, abyste šli cestou k vašemu cíli.

Jak se motivovat? Pravidelný trénink je nezbytný, proto se k němu musíme motivovat. V první řadě se zaměřme na moderní tělocvičnu, která co do vybavení a obsluhy splňuje naše očekávání. Některé posilovny fungují nepřetržitě, takže je můžeme využít po práci nebo před jejím začátkem. Moderní design a skvělé vybavení nás jistě vyzve k častým návštěvám.

Důležitá je motivace. Čas od času se doporučuje koupit si nové oblečení nebo nový doplněk, který vás povzbudí ke cvičení. Na internetu je dostupná i hudba, která ovlivňuje motivaci k tréninku.

Živiny a kontroverze kolem nich

Je jen málo záležitostí, které u příznivců zdravého životního stylu vzbuzují takové emoce, jako jsou živiny. Kolem nich a jejich činností vzniklo mnoho mýtů, které způsobují, že se těší nezasloužené slávě.

Je tu spousta věcí, které můžete dělat – obchody se sportovním zbožím. Obsahují živiny doporučené pro různé aktivity. Dvěma dominantními skupinami jsou doplňky pro redukci tělesného tuku a doplňky pro budování svalové hmoty. Liší se tedy svým složením a účinky, které způsobují. Zdaleka největší množství různých proteinových doplňků však konzumují především muži.

Aplikace – je třeba jasně říci, že užívání doplňků stravy s mírou a podle konkrétních doporučení zaručuje naši bezpečnost. Problémy začínají až ve chvíli, kdy je někdo konzumuje místo diety a dalece překračuje doporučené množství. Jak se často stává, špatná pověst kondicionérů je stále patrná.