Proč sportovci potřebují živiny?

Pokud teprve plánujete své dobrodružství s kulturistikou začít, určitě jste stáli – nebo brzy budete – před dilematem, zda používat speciální sportovní doplňky či nikoliv. Názory na toto téma bývají rozdělené. kde je pravda? Nejprve si ujasněme, co je hlavním cílem silového tréninku.

Chceme díky nim dosáhnout zřetelného růstu svalové tkáně, samozřejmě ne tuku. Celý proces by měl být pro tělo bezpečný. K tomu, aby svalová tkáň tímto způsobem rostla, potřebujete velký přísun bílkovin, ale plnohodnotných.

Strava kulturisty je dost omezená, a i když má mít vysoký obsah bílkovin, nebude schopna dodat tělu tolik bílkovin, kolik by potřebovalo. A zde přichází na řadu sportovní výživa. Mají ještě větší význam – pomáhají regenerovat tělo a svaly po cvičení a dodávají energii na ještě delší tréninky.

Jaké živiny potřebují sportovci?

Sportovci a kulturisté – samozřejmě ti, kteří pravidelně trénují – mají větší potřebu mnoha vitamínů, minerálů a živin. Je těžké je tělu poskytnout dodržováním každodenní stravy, a to i té nejvyváženější. Proto se doporučuje, aby sportovci používali speciálně připravené živiny, které pomáhají efektivně doplňovat tělu potřeby všech mikro a makro prvků. Podívejme se, o jaké přísady se zde jedná.

Nejdůležitější složkou, kterou musí sportovci a kulturisté každý den ve velkém množství konzumovat, jsou bílkoviny. Díky němu dochází k rychlému a bezpečnému nárůstu svalové hmoty. Je také nezbytnou složkou většiny doplňků sportovní výživy. Předpokládá se, že na každý kg tělesné hmotnosti by měl cvičenec zkonzumovat 2 g bílkovin – bez doplňků je to nereálné. Dalšími důležitými prvky jsou kreatin a L-arginin, které umožňují rychlou svalovou regeneraci, sílu a vytrvalost, a kofein nebo sacharidy, které jsou důležitým zdrojem energie pro trénink.

Vliv sacharidových doplňků na zdraví

Hlavním úkolem sacharidových doplňků je dodat tělu potřebný glykogen. Tato složka je zodpovědná za správné fungování svalů. Jak kondicionéry tohoto typu fungují? Po vstřebání se přemění na glukózu, která dodává energii každé buňce v těle.

Nedostatek glukózy v těle způsobuje, že tělo čerpá energii z aminokyselin, tedy bílkovin, a tím vyčerpává jejich sílu a objem. To ovlivňuje především stavbu svalové kostry. Tato situace je nežádoucí zejména u sportovců zabývajících se sporty, jako je kulturistika.

Důležité je, že suplementy tohoto typu je možné užívat jak před tréninkem (jako doplňkový zdroj energie), tak po tréninku (nejlépe 30 minut po jeho ukončení – jako způsob doplnění sacharidů). Pravidelný příjem těchto doplňků nejen zvyšuje výkonnost organismu, ale také zlepšuje efektivitu cvičení. Doplňky také podporují účinnou regeneraci organismu.