Doplněk pro bojová umění

Doplnění lidí trénujících bojová umění, tzn. stíhaček je poměrně široký. Strava tohoto typu hráčů by měla být doplňována komplexně se zvláštním zřetelem na zvýšení energie, síly, budování svalové hmoty a potréninkovou regeneraci.
Živiny pro bojové umělce se obvykle dělí do tří skupin. První zahrnuje předtréninkové suplementy, např. NO dusíkaté zásoby, Carbo suplementy. Jejich hlavním úkolem je dodat energii, která bude využita při tréninku a zlepšit rychlost reakce a soustředění.

Druhou kategorií suplementů pro bojovníky jsou potréninkové přípravky, jejichž hlavním účinkem je regenerace a inhibice svalového katabolismu. Zde lze zmínit glutamin, aminokyseliny BCAA a sacharidy, např. dextrózu.
Třetí skupinu tvoří doplňky regulující tělesnou hmotnost, tedy spalovače tuků, přípravky na hubnutí a přípravky na budování suché svalové tkáně, suplementy bohaté na bílkoviny a gainery.

Správná předtréninková suplementace usnadňuje dosažení účinků cvičení. Každý přípravek by však měl být užíván v souladu s doporučeními, jinak může být narušena práce těla a inhibovány anabolické procesy.

Víte, jak si vybrat doplňky pro sebe?

Většina cvičenců čelí podobnému dilematu: podpora suplementací nebo ne? A pokud si pomůžete sami, jak si vybrat ten pro vás ten nejlepší a v jakých dávkách?

Odborníci považují živiny a doplňky stravy za velmi užitečné. Podporují budování čisté svalové hmoty, stimulují metabolismus a poskytují mnoho cenných látek, které tělo potřebuje trénovat. Není divu, že mnoho lidí volí příjem živin a doplňků stravy.

Typ suplementů a jejich dávka jsou striktně závislé na typu cvičení, efektu, kterého chcete dosáhnout, hmotnosti a kondici cvičícího. V této věci je nejlepší věřit zkušeným lidem, trenérům, instruktorům nebo sportovním lékařům. Znají účinky jednotlivých preparátů, znají množství, v jakém je užívat a jaký je nejvhodnější čas pro suplementaci. Užívání doplňků může mít mnoho výhod, ale měli byste dodržovat správné dávkování a dietu. Některé potraviny, jako je kofein, mohou ztěžovat vstřebávání živin a účinnost může být snížena. Specialisté zdůrazňují, že nejdůležitější je trénink a správná strava a doplňky a živiny jsou jejich doplňkem.

Kdo sáhne po živinách a suplementech?

Sportovní výživa a doplňky jsou navrženy tak, aby podpořily tělo tím, že mu dodají potřebné složky, když běžná strava nestačí. Stává se to, když jsme vystaveni zvýšené námaze, chceme budovat svaly nebo zakládáme svou výživu na eliminační dietě, která nemůže poskytnout všechny složky.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, živiny a doplňky nepoužívají pouze kulturisté a nadšenci do posiloven. Získaly si uznání mnoha lidí, kteří chtějí pečovat o svou postavu, oceňují aktivní životní styl, chtějí shodit trochu tělesného tuku nebo dát své postavě zajímavější tvary.

Živiny a suplementy jsou také skvělou alternativou pro ty, kteří své tělo pozorují a mají podezření, že při každodenní stravě nedodává tělu vše, co potřebuje. Suplementace zabraňuje vzniku nedostatků v těle a ve výsledku napomáhá dobré kondici těla i mysli. Nedostatek minerálů a vitamínů, stejně jako zanedbávání role živin: bílkovin, sacharidů a tuků, může vést k četným poruchám.